Založené v roku 1969
Založené v roku 1969

Na Japonskom nebi vyšla žiarivá hviezda, značka s tisíckou sŕdc SENCOR.

Prečítajte si o histórii značky


Spätný odber
Spätný odber Ekologickú likvidáciu vášho nepotrebného zariadenia nechávame na naozajstných odborníkoch. Starý spotrebič nepatrí do koša. Zlikvidujte ho ekologicky a myslite na prírodu aj vy.

Ekologická likvidácia odpadu


DAB chytí stanice, ktoré iné rádio nie

Každý, kto má doma televíziu či rádio, iste zaznamenal, že pomaly ale iste bude súčasné analógové vysielanie nahradené vysielaním digitálnym. Skratka DAB - Digital Audio Broadcasting, teda digitálne rozhlasové vysielanie, je vlastne to isté, ako v prípade televízneho vysielania DVB-T. Dnes je teda dobré, aby vaše prístroje boli vybavené možnosťou prijímania DAB alebo DVB-T.
Cieľový dátum dokončenia celoplošného prechodu z analógu na digitál, nie je zatiaľ jasne stanovené, ale prepínanie už začalo. Ak teda vaša obľúbená stanica vysiela v DAB a váš prístroj DAB dokáže prijímať, potom odporúčame na túto frekvenciu preladiť. Kvalita zvuku bude neporovnateľne lepšia ako doterajšia, zároveň signál dokáže niesť sprievodné multimediálne dáta (EPG - programový sprievodca, webové stránky a pod.) A má lepší mobilný príjem, čo oceníte napríklad pri ceste autom. Zároveň rastie stále počet staníc, ktoré na digitálne vysielanie prechádzajú, a navyše v minulom roku schválila vláda ČR návrh rozvoja zemského digitálneho vysielania Českého rozhlasu, takže je možné očakávať, že dôjde k ďalšiemu rozšíreniu digitálneho signálu, ktorý je v súčasnosti v dosahu asi pre 6 miliónov obyvateľov ČR. Navyše FM pásmo (VKV) je vyčerpané a nemožno v ňom prevádzkovať ďalšie vysielacie stanice ako tie súčasné.
 
Ak si dnes kupujete zariadenie, umožňujúce príjem rozhlasu, určite sa zamerajte na to, aby nieslo práve označenie DAB, respektíve pre ČR/SR musí niesť označenie DAB+, pretože všetky multiplexy na našom území vysielajú v tomto formáte. Takto označené prístroje umožňujú príjem digitálneho vysielania a zároveň, stále počúvať tradičné analógový vysielanie napríklad v pásme FM (VKV). S prístrojmi iba pre digitálne vysielanie sa v bežnom predaji nestretnete, avšak je dobré najmä u neznámych značiek byť opatrný. Rozdiel medzi DAB a DAB+ je v použitom kodeku, kedy DAB+ používa efektívnejšie kodek AAC+. DAB+ je spätne kompatibilný s DAB, opačne to všetkým neplatí. Preto je pre naše územie nutné kúpiť prijímače, ktoré podporujú DAB+.
 
Novinkou je rádioprijímač Sencor SRD 6400. Je to "menší braček" prijímača SRD 6600, ktorý vás zaujme menšou cenou. Tej vývojári dosiahli tým, že rádio SRD 6400 má menší tvar, nemá madlo na nosenie a tiež má len 1 reproduktor. Kvalitu zvuku a celkové prevedenie má ale úplne rovnaké. Digitálne rádio SRD 6400 s DAB+/FM-PLL a s nabíjateľnou batériou 1000 mAh, mikro USB nabíjaním, výstupom na slúchadlá, Dot Matrix LCD displejom, ladením RDS, teleskopickou anténou je dostupné za cenu 59,90 €.
 
Prvým modelom s DAB je skvelý Sencor SRD6600 - rádioprijímač v minimalistickom retro dizajne, ktorý však má všetko potrebné pre spokojný a perfektné príjem rozhlasového vysielania. Okrem DAB+ tak samozrejme ponúka aj príjem analógového vysielania v pásme FM (VKV). Pre automatické naladenie používa PPL ladenie RDS a zvuk si vychutnáte vďaka stereo reproduktorom s pekným výkonom 4 W RMS (2 x 2W), poskytujúcim nádherný zvuk so zreteľnou reprodukciou hovoreného slova aj na dlhšiu vzdialenosť, kedy vyniknú práve prednosti digitálneho vysielania. Dostupný je za cenu 67,90 €.