Kde kúpiť
januára 21 2022

Japonsko - rodný domov značky Sencor

Japonsko - rodný domov značky Sencor
Spotrebiče značky Sencor sa predávajú vo viac ako 55 krajinách sveta. Rozhodli sme sa preto priblížiť vám vybrané krajiny a preniesť vám zopár informácií a zaujímavostí, o ktorých ste možno doteraz nevedeli. 
Náš seriál „Sencor sprevádza svetom“ oživíme aj tradičnými národnými receptami, ktoré pre nás pripravia Coolinári.

A začíname Japonskom...
 
Jednou z najkrajších, najzaujímavejších a zároveň najpopulárnejších krajín Ázie je Japonsko. Zem vychádzajúceho slnka je tvorená 6 852 ostrovmi, pričom za domovské sú považované štyri z nich - Hokkaido, Honšú, Šikoku a Kjúšú. V Japonsku žije približne 127 miliónov obyvateľov. Hlavným mestom Japonska je Tokio.

s2.jpg

Okrem toho, že je Japonsko obľúbenou turistickou destináciou, má tiež jednu z najlepších svetových ekonomík. Po skončení 2. svetovej vojny sa stalo Japonsko technickým lídrom v mnohých oblastiach vrátane výroby automobilov a elektroniky. V roku 1969 vznikla v Japonsku značka Sencor, ktorá sa dodnes zaoberá výrobou spotrebnej elektroniky. Podarilo sa jej uspieť na zahraničných trhoch a jej produkty dnes pozná takmer celý svet, vrátane Slovenska.
 
Čo je typické pre Japoncov?
 
Japonská spoločnosť sa od tej slovenskej v mnohých veciach odlišuje. Japonci sú tvrdo pracujúci národ, často pôsobia placho, no zároveň sú veľmi svedomití, starostliví a poctiví. Významnú úlohu v ich životoch hrá rodina. Ak spolu v jednom dome alebo byte žije niekoľko generácií, ide o ukážku dobre fungujúcej rodiny.
 
Tisícročné tradície sa v Japonsku stretávajú s modernými prvkami a vytvárajú celok, ktorý napriek všetkému dokonale funguje. V minulosti bolo Japonsko hierarchicky usporiadané, vďaka čomu je dnes z Japoncov národ, ktorí si váži kolektívnu identitu a vytvára fungujúcu spoločenskú harmóniu.
 
Čo navštíviť v Japonsku?
 
Najnavštevovanejším je hlavné mesto Tokio, ktoré ponúka dokonalú prehliadku neobyčajnej japonskej architektúry, kultúry, zaujímavých obchodov a služieb. Okrem Tokia ponúka Japonsko veľa ďalších krásnych miest. Jedným z najznámejších je Kjóto, ktoré bolo pôvodne hlavným mestom a sídlom cisára. Známe je pre svoje jedinečné chrámy a svätyne, ktoré vyžarujú magickú atmosféru.

cherry-blossoms-sensoji-temple-asakusa-tokyo-japan.jpg

Netradičným zážitkom môže byť aj návšteva ostrovov s jeleňmi, ktorých sa v Japonsku nachádza hneď niekoľko. Jelene tu žijú v mieri spolu s ľuďmi a na prítomnosť turistov sú úplne zvyknutí, niektorí dokonca radi pózujú na fotografiách. Jelene môžete nájsť napríklad v Nara Parku, ostrove Kinkasan alebo Mijadžima. Práve výlet na ostrov Mijadžima si ľudia spájajú aj s návštevou Hirošimy. Tú preslávilo najmä bombardovanie, na ktoré je v meste veľa pamiatok vrátane monumentu v parku Cenotaph. Horí tu večný plameň, ktorý vraj zhasne až potom, čo na svete nebude ani jedna atómová bomba.
 
Dominantnou je v Japonsku hora Fudži, ktorá je zobrazená na väčšine suvenírov. Odvážlivci sa môžu počas leta zúčastniť výstupu na jej vrchol. Ostatní si môžu výhľad na horu Fudži vychutnať z niekoľkých japonských miest. Medzi obľúbené patrí napríklad mesto Hakone, Shizuoke alebo Osaka. Krásne výhľady ponúkajú aj lyžiarske strediská Fujiten alebo Snow Town Yeti, počas leta sú nádherné pohľady od jazier známych ako Fuji Five.

fuji-mountains-fujikawaguchiko-city-night-japan.jpg

Japonsko je tiež domovom obdivuhodných bambusových lesov, čerešňových sadov, starodávnych hradov a ďalších historických pamiatok a budov. Japonsko môžete precestovať rýchlovlakmi, ktoré takmer nikdy nemeškajú a zabúdať by ste nemali ani na japonskú kuchyňu. Sushi si tu môžete vychutnať od skutočných majstrov a prekvapia vás aj ďalšie špeciality. V prípade, že návštevu Japonska neplánujete, vyskúšajte si prípravu niektorých tradičných japonských pokrmov sami doma.


Japonsko II - 5 Šialených vecí, ktoré ste o Japonsku netušili
 
Neobyčajná ázijská krajina Japonsko skrýva množstvo prekvapení a zaujímavostí, o ktorých ste vôbec netušili. Prinášame vám prehľad piatich najlepších.

1./ Japonci sa dožívajú extrémne vysokého veku
 
Nie je žiadnym tajomstvom, že Japonci sa pýšia najdlhšou priemernou dĺžkou života. Tá je u Japoniek 87,45 roka a u mužov 81,41 roka. V krajine tiež žije viac ako 80 450 ľudí, ktorí majú sto alebo viac rokov. Z Japonska pochádzajú aj najnovšie držiteľky svetového rekordu, dvojičky Umeno Sumijamová a Kume Kodamová, ktoré sa spoločne dožili 107 rokov a stali sa tak najdlhšie žijúcimi ženskými dvojičkami na svete.

2./ Toalety v Japonsku majú špeciálne funkcie
 
Záchodová misa je približne rovnaká ako na tradičnej európskej toalete, o zvyšku záchodu už sa to však povedať nedá. Splachovanie je vyriešené páčkou, ale bežným javom sú aj dotykové senzory alebo splachovanie po stlačení vypínača na stene.
 
Po vykonaní potreby môžete miesto toaletného papiera využiť sprchu s teplou vodou. Každá toaleta má ovládací panel, na ktorom si jednoducho zvolíte funkciu sprchovania, súčasťou je aj špeciálne tlačidlo určené ženám. Z ovládacieho panelu je možné pustiť si hudbu alebo nechať zohrievať záchodovú dosku. V prípade, že by ste sa v Japonsku rozhodli skúsiť toaletu u niekoho doma, pred jej použitím sa musíte pred vstupom prezuť do iných papúč, ktoré sú špeciálne určené len pre návštevu záchoda.

3./ Japonci majú automaty na všetko
 
Reč o je klasických automatoch, ktoré môžete nájsť aj na Slovensku. Kým u nás si z nich môžete kúpiť väčšinou nápoje alebo občerstvenie, v Japonsku v nich predávajú doslova všetko. Na ulici si v Japonsku môžete kúpiť napríklad teplú polievku, čerstvé vajcia, banány, spodné prádlo, šteniatka alebo rôzne boxy s prekvapením, ktoré sú veľkým lákadlom pre turistov. V boxoch môžete nájsť napríklad rôzne japonské sladkosti, elektroniku alebo rôzne fanúšikovské predmety.
 
Automaty sú rozmiestnené v celom Japonsku a odhaduje sa, že na 23 ľudí vychádza jeden automat. Kriminalita v Japonsku je veľmi nízka, nedochádza k rozbitiu ani poškodeniu automatov, vďaka čomu sa tešia veľkej obľube a neustále pribúdajú.

4./ Karaoke pochádza z Japonska
 
Na svete snáď neexistuje človek, ktorý by nepoznal karaoke. Málokto však vie, že bolo vynájdené v Japonsku. Tam je spievanie karaoke populárne dodnes a preto v Japonsku narazíte na veľa karaoke barov. Tradičným pre tieto bary sú špeciálne boxy, ktoré obsahujú všetko potrebné pre karaoke vystúpenie v súkromí. Boxy sú zvukovo izolované od zvyšku baru a umožňujú predvádzanie sa len pred priateľmi. Nemusíte sa preto obávať, že by ste v karaoke bare v Japonsku museli spievať pred všetkými.

5./ V Japonsku si môžete zaplatiť mužov, ktorí vás rozplačú alebo rozvodový obrad
 
Mnoho Japoncov je pravdepodobne veľmi podnikavých, pretože prišli s nápadmi, ktoré sú nielen nezvyčajné, ale zároveň zaplnili dieru na trhu. Dokázali tak, že je na svete stále priestor pre nové zamestnania.
 
Jedným z príkladov netradičného podnikania je možnosť objednania si muža, ktorý vás rozplače. Spoločnosti poskytujúce tieto služby majú na výber celý katalóg mužov, ktorí sú pripravení ženu rozplakať a zároveň utíšiť. Mnohé ženy pri vysokom pracovnom nasadení nemajú čas na sociálne vzťahy a tak je pre nich táto možnosť vítanou voľbou. Môžu tak prejaviť svoje emócie a nájsť útechu v krásnom mladom mužovi.
 
Muži zase obľubujú služby známe ako Cuddle Cafe, v ktorých si môžu zaplatiť ženu na rozhovor alebo spoločné pozeranie televízie. Mnoho mužov je nezadaných a po práci ich doma nikto nečaká. Vďaka tejto službe si môžu zaplatiť čas so ženou, ktorá si rada vypočuje ich problémy alebo si vedľa nich v kľude poleží. Priplatiť sa dá napríklad za objatie alebo prezlečenie vybranej ženy. V žiadnom prípade však na týchto miestach nie sú poskytované sexuálne služby.
 
Ďalšia služba súvisí s rozvodmi, ktoré sa nevyhýbajú ani japonským manželstvám. Kým pre niektorých je rozvod doslova katastrofou, podnikateľ menom Hiroki Terai sa rozhodol spraviť z tejto udalosti oslavu. Podľa neho je dôležité urobiť poslednú rozlúčku pre rodinu a za rozpadnutým manželstvom spraviť hrubú čiaru. Rozvodové obrady organizuje už od roku 2008 a pozostávajú z viacerých aktivít. Súčasťou je napríklad prezeranie spoločných fotografií, mužovo hádzanie kyticou alebo rozbitie obrúčok obrím kladivom.
 
Aj tieto podnikateľské nápady sú ukážkou, že zarobiť sa dá naozaj na hocičom, stačí len využiť situáciu.
Zrušiť
máte v porovnávanie -
Porovnať